Зошто Европа трупа залихи на кафе?

Трговците набавуваат повеќе кафе за Европа за да ги избегнат тешкотиите што би можеле да настанат на почетокот на следната година со стапувањето во сила на регулативата на Европската Унија против уништувањето на шумите, објави Меѓународната организација за кафе (ICO).

Залихите во земјите-производители пресушија бидејќи увозниците брзаа со пратки пред новиот закон со кој ќе се забрани увозот на земјоделски производи произведени на опустошено земјиште, рече извршниот директор на ICO, Ванусија Ногуеира.

„Увозниците ги забрзуваат пратките бидејќи законот отвори прашања на кои Европејците сè уште не одговориле“, рече Ногуеира на маргините на Меѓународниот семинар за кафе во 2024 година во Сантос, Бразил.

„Којзнае дали ќе нѐ чека изненадување“, додаде таа.

Европската Унија е најголемиот пазар на кафе во светот, а производители се тропските земји.

Се очекува Европската Унија да обезбеди изземање на одреден период за да им даде време на земјите производители и на трговците да се подготват за новите обврски, но тоа не е сигурно, посочи претставникот на асоцијацијата.

Земјите како Бразил, Колумбија и Костарика се подобро подготвени за законот кој бара од производителите да добијат потврда дека кафето не се произведува на опустошена земја, додека малите фармери во африканските земји ќе имаат повеќе проблеми, објасни таа.

Тагови
реклама

Бизнис

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Read more

Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Read more

Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе