Зошто Фјури не го ни погледна Украинецот Усик пред борбата на векот?

Тајсон Фјури (35) и Олександр Усик (37) ќе се борат в сабота вечер во меч кој долго време се нарекува боксерски меч на векот.

Борбата за обединување на титулата шампион во бокс во тешка категорија ќе се одржи во Ријад, каде во рингот треба да влезат Фјури, шампионот според WBC, и Усик, шампионот според WBA, IBF, WBO и The Ring.

Борбата требаше да се случи во февруари, но таа беше одложена откако Фјури се здоби со расекотина на лицето на подготовките, поради што беше принуден да го продолжи натпреварот. Победникот во борбата ќе стане првиот човек кој ги обединил сите титули по Ленокс Луис, кој го направи тоа со победата над Евандер Холифилд во 1999 година.

Пред натпреварот, борaчите одржаа уште една прес-конференција, по што следеше соочување. Иако тоа подразбира гледање очи во очи, овој пат беше поинаку. Фјури застана на сцената со капа на главата и го сврте лицето кон публиката, односно странично кон Усик. Британецот потоа ја симна капата, ги напна мускулите, разговараше со навивачите, па дури и пееше, додека Украинецот сето тоа мирно го гледаше.

Запрашан зошто не го ни погледнал противникот, Фјури одговори: „Тој е момче со застрашувачки изглед. Дојдов да се опуштам, чекам да влезам во рингот во сабота. Разговорите и интервјуата завршија. Опуштен сум и фокусиран“.

Фјури во кариерата има биланс од 34 победи, без пораз и едно реми со Деонтеј Вајлдер. Усик победи на секоја од неговите 21 борба во професионалната кариера.

Independent објави дека според потпишаниот договор Фјури ќе земе 70 отсто од вкупната сума од 140 милиони евра за борбата, па затоа нешто повеќе од 94 милиони евра. Во договорот стои дека еден милион мора да се донира на Украина, која е во војна со Русија.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе