Зошто флашираната вода во Исланд има само етикети на англиски?

Кој одел на Исланд сигурно приметил дека во маркетите единствениот производ за кој етикетата не е преведена на исландскиот јазик е флашираната вода. Зошто е тоа така?

Исланѓаните на шега велат дека со продавањето на флаширана вода сакаат на туристите да им земат повеќе пари, на и онака скапиот Исланд. И тоа навистина е донекаде така.

Имено, на Исланд водата за пиење од чешма е толку чиста што нивната вода важи и за една од најчистите на планетава. Таму апсолутно нема никаква потреба да купувате флаширана. Исланд изобилува со природна изворска вода која ја пијат сите жители на најзафрлениот европски остров, освен, се разбира, неинформираните туристи.

Во маркетите ширум Исланд може да се најде голем избор на флаширана вода, а сите шишиња имаат етикети единствено на англиски јазик. Нема потреба да пишува на исландски, не затоа што добар дел од Исланѓаните знаат англиски, туку од едноставна причина што не постои Исланѓанец кој би купил флаширана вода. Таа се продава исклучиво заради туристите. Сите останати производи се напишани на исландски јазик.

Водата, во било каква форма, покрива неверојатни 2,750 km² од површината на островот Исланд, глечерите покриваат десеттина од островот, реки течат насекаде, а над 10 илјади водопади се пронајдени таму, меѓу кои и најмоќниот европски водопад - Детифос. Згора на тоа, Исланд е опколен од Атлантскиот Океан, често е погодуван од бури, а дождот и снегот се вообичаена појава.

Купувањето флаширана вода од страна на туристите често е трн во очите на локалните жители, кои тоа го сметаат за трупање на пластичен отпад во нивната сакана држава. Особено ако се има предвид фактот што не само водата од чешма, тука на Исланд можете вода да се напиете буквално од било кој извор и река на кои ќе наидете - бидејќи сите се перфектно чисти, а водата ја добиваат од глечерите.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Живот

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

11 книги за кои луѓето најчесто лажат дека ги прочитале

Read more

Како едноставно да избркате змија?

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе