Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Речиси половина од генерацијата Z (43%) признаваат дека исклучиле филм кога се појавила секс сцена - повеќе од која било друга генерација.

Ова го покажува новото пикантно истражување спроведено од Talker Research меѓу 2.000 Американци, кое покажало дека 33% од сите испитаници престанале да гледаат филм за време на секс сцена.

Милениумците се генерацијата со најмала веројатност да дозволат секс сцена да застане на пат во завршувањето на филмот (26%). Помладите Американци и нивната толеранција за голотија и секс сцените во филмовите се жешка тема на дебата во последно време, а една неодамнешна студија на The Economist покажа дека голотијата и сцените со секс се намалени за речиси 40% од 2000 година.

Секој четврти испитаник (27%) верува дека за сцените со секс и голотија „нема место“ во филмовите и ТВ. Откриено е дека луѓето кои доаѓаат од бумер добата најверојатно се чувствуваат така (35%).

43% од анкетираните веруваат дека сцените со секс се или секогаш или главно непотребни и не додаваат уживање или ја подобруваат приказната - генерацијата Z е генерацијата која најмногу се согласила со ова мислење.

Едвај 1 од 10 мисли дека секс сцените секогаш придонесуваат за приказната или го подобруваат доживувањето на гледањето. Од родова перспектива, резултатите покажаа дека жените имаат речиси двојно поголема веројатност да исклучат филм ако се појави секс сцена (42% и 23%, соодветно). Жените исто така имаат помала веројатност од мажите да веруваат дека секс за сцените сè уште има место во модерните филмови (51% до 63%).

реклама

Филм & ТВ

Досега починаа 31 од актерската екипа на култната серија Beverly Hills, 90210

Read more

Доаѓа продолжението на еден од најстрашните хорори: Филмската екипа едвај ги гледала сцените

Read more

Жената-мачка покажа што е секси на 57 години

Read more

Emily in Paris: Објавен трејлерот за првиот дел од четвртата сезона

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Досега починаа 31 од актерската екипа на култната серија Beverly Hills, 90210

Читај повеќе
  • play_arrow

Доаѓа продолжението на еден од најстрашните хорори: Филмската екипа едвај ги гледала сцените

Читај повеќе
  • filter

Жената-мачка покажа што е секси на 57 години

Читај повеќе

Крис Браун повторно обвинет за брутален напад

Читај повеќе
  • play_arrow

Emily in Paris: Објавен трејлерот за првиот дел од четвртата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Netflix „експлодира“

Читај повеќе

Адвокатот на Шајло Џоли откри детали за исфрлањето на „Пит“ од нејзиното презиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе