Зошто ги шпионираме бившите на социјалните мрежи?

Си гледате објави на Instagram и „случајно“ налетувате на профилот на бившиот - и ете за 10 минути сте дошле до фотографиите од 2014 година и спомените од забави на кои заедно сте биле.

Прашањето кое по овој виртуелен излет почнува да ве мачи, е зошто? Зошто го шпионирате бившиот?

Според психологот Сузан Краус Витбурн, ова е нешто вообичаено и не значи дека нешто не е во ред со вас. Сепак, од нејзините истражувања дошла до заклучок дека најчесто завршуваме на профилот на бившиот на Instagram поради друга социјална мрежа – Facebook.

Сузан истакнува дека спомените кои се појавуваат на Facebook на личноста многу брзо ѝ асоцираат на моментите минати со поранешната љубов. Не мора да се работи за заедничка фотографија, доволно е прикажаниот спомен да има само еден носталгичен детаљ кој ќе ве потсети на ова.

Иако истакнува дека ова е нормално, Сузан напомнува дека кога е потребно да се обидете да одолеете на искушението бидејќи постојаното прегледување на профилот на бившиот би можело поприлично емоционално да ве вознемири.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Љубов и секс

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Read more

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Седум знаци во почетокот на врската кои не треба да ги игнорирате

Read more

Магазин

  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Читај повеќе

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Читај повеќе