Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Дали ви се чини дека оваа пролет кивате и шмркате повеќе од вообичаено? Не сте сами.

Според американскиот Центар за контрола на болести (CDC), 30 отсто од светската популација страда од алергии на полен, кои предизвикуваат симптоми на поленска треска или алергиски ринитис. Ако чувствувате дека симптомите на алергијата ви се влошиле во последно време, не фантазирате: од 1990 година, истражувачите забележале зголемување на количината на полен во воздухот за 21 процент.

Best Life контактираше со д-р Шјам Џоши, шеф на Одделот за алергија и имунологија и медицински директор на Клиниката за алергија и имунологија на Универзитетот за здравје и наука во Орегон, за да открие што се крие зад промената. Тој вели дека неколку клучни фактори предизвикуваат пораст на алергиите и забележува дека постојат начини за борба против симптомите.

Џоши вели дека главната причина за честите алергии се климатските промени.

„Во текот на изминатите неколку децении, климатските промени доведоа до подолги сезони на опрашување и поголем волумен на полен. Ова главно се должи на намалениот број на денови со мраз секоја зима и зголемувањето на CO2 во воздухот, што доведува до посилен циклус на опрашување за растенијата“, вели тој за Best Life. Најголем пораст на полен е забележан во Тексас и во средниот запад на САД, додава Џенифер Буржоа, фармацевтски и медицински специјалист во SingleCare.

Всушност, студија од 2022 година објавена во списанието Nature Communications покажа дека покрај промените предизвикани од емисиите на CO2, промените во температурата и врнежите можат да ги зголемат годишните емисии на полен за 16 до 40 проценти. Дополнително, промената на земјината покривка – што значи трансформација на природните живеалишта во урбани средини – ја менува и дистрибуцијата на емитери на полен, велат истражувачите.

Џоши додава дека покрај промените во околината кои ги зголемуваат шансите за алергии, вашето тело може да стане и поподложно на алергии.

„Иако основната причина не е целосно разбрана, се смета дека промените во исхраната и микробиомот може да придонесат“, вели тој. „Сето ова заедно веројатно објаснува зошто многу луѓе од година во година имаат потешки симптоми на алергија.“

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе