Зошто големите компании бегаат од Европа во САД?

Шведскиот производител на батерии за електрични возила Northvolt се подготвува да изгради фабрика за литиум-јонски батерии во Германија.

Планот е под лупа откако САД понудија дарежливи субвенции за производителите на зелена технологија. Northvolt би можел да добие до 800 милиони евра (836 милиони долари) владина поддршка за изградба на фабриката според законот за намалување на инфлацијата, ја објасни дилемата извршниот директор Петер Карлсон.

Ова е околу четирипати повеќе од она што го нуди германската влада, рече шефот на шведската компанија, а има и пониски цени на енергијата во САД. Затоа компанијата би можела да го одложи планот за изградба на фабрика во Хајде во северна Германија.

„Сега би можеле да им дадеме предност во проширувањето на САД, а не на Европа“, рече Карлсон.

Во оваа насока размислуваат и други деловни лидери, со бројни индикации дека Германија полека ги губи инвестициите во зелената технологија поради американскиот закон за намалување на инфлацијата од 430 милијарди долари. Законот предвидува даночни олеснувања за инвестиции во зелена технологија и стимулации за граѓаните кои ќе одлучат да купат електрично возило или друг зелен производ произведен во Северна Америка.

Мамка за автомобилски компании

Американските стимулации за домашно производство најмногу ги погодија германските производители и добавувачи на автомобили, за кои САД се главен извозен пазар. Октомвриско истражување на Здружението на германските комори за индустрија и трговија (DIHK) покажа дека 39 отсто од компаниите сакаат да ги зголемат инвестициите во САД, во споредба со 32 отсто кои планираат да инвестираат повеќе во Европа.

Американско-германските стопански комори забележаа зголемени германски инвестиции во САД, особено во автомобилскиот сектор, изјави за Reuters шефот на трговијата на DIHK, Фолкер Трејер.

„Ако не преземеме ништо, многу од нив ќе завршат во САД“, рече главниот извршен директор на Siemens Energy, Кристијан Бруч. Германскиот министер за економија Роберт Хабек смета дека проблемот лежи во регулативите на Европската Унија кои ја ограничуваат конкуренцијата.

Проблемот е во ЕУ?

Можните решенија вклучуваат „побрзо одлучување (за проекти) и субвенции... и други форми на поддршка за компаниите“, сугерира германскиот министер во интервју за Handelsblatt. Европа има и дарежливи субвенции за инвестиции во зелена технологија, но проблем е нивната навремена мобилизација и добивањето на потребните дозволи од локалните и државните власти, смета Хабек.

Германската CMBlu Energy разви батерии за зелена енергија за кои не се потребни посебни минерали, а токму поради овие проблеми одлучи да ја изгради својата прва фабрика во САД, изјави извршниот директор Петер Гејгл за германскиот весник Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„Регулативите за државна помош на ЕУ се застарени и бирократски и промовираат региони наместо зачувување и трансформација на цели индустриски локации“, истакна во понеделникот главниот оперативен директор на брендот Volkswagen, Томас Шефер.

„Новите стратешки инструменти, како што се проектите од заеднички европски интерес, се насочени кон „долгорочен развој на нови технологии, а не краткорочно интензивирање, зголемување на обемот на производството и негова индустријализација“, напиша Шефер на LinkedIn.

„На ЕУ итно ѝ се потребни нови инструменти за да се спречи опасната деиндустријализација“, рече Шефер. „Не смееме да губиме време“, заклучи тој.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе