Зошто и мажите и жените лажат за бројот на сексуални партнери?

Познато е дека мажите сакаат да го преувеличуваат бројот на партнерки бидејќи сакаат да се покажат како големи заводници и „вистински мажи“, додека жените го намалуваат бројот на партнери за да ги задоволат очекувањата поврзани со посакуваното сексуално однесување за жените.

„Живееме во општество во кое од мажите сè уште се очекува да бидат сексуално доминантни, а жените би требало да им бидат подредени бидејќи се смета дека премногу сексуално искуство ќе ги упропасти. Токму затоа мажите ја „пумпаат“ бројката, а жените ја смалуваат“, објаснува д-р Ники Долдстајн.

Студија на Универзитетот во Охајo покажа дека жените ќе признаат облик на однесување што ја намалува нивната женственост, еднакво како што мажите ќе признаат некои облици на однесување типични за жените како пишување поезија и плачење на филмови. Но, кога во прашање е сексот, ретко кој е искрен.

На анкета во која учествувале 293 испитаници на возраст од 18 до 25 години дел од испитаниците, кои одговарале на машко-женски прашања, прифатиле на одат на полиграф којшто всушност бил лажен. Испитаниците од двата пола признале дека се однесуваат атипично за нивниот пол, без разлика колку тоа ја намалува нивната женственост или мажественост.

Но, неправилности се забележани кај прашањата поврзани со сексуалното однесување. Жените кои биле на „полиграф“ признале поголем број на партнери од жените кои не биле. Обратно пропорционално, мажите кои биле на „полиграф“ признале во просек значително помал број на партнерки.

Уште една причина поради која луѓето лажат за бројот на сексуални партнери е чувството на срам. Луѓето се грижат за тоа што е нормално, а кога станува збор за сексот, тешко е да се дефинира што е нормално.

Факт е дека луѓето се опседнати да се споредуваат себеси со другите, да се вклопат некаде за да не бидат осудувани.

Сите имаат различни погледи на сексот и на тоа колку партнери е нормално да имаат, па затоа потешко признаваат за вистинската бројка со страв дека може да разочараат некого.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Љубов и секс

Редовниот секс го подобрува помнењето

Read more

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Read more

Ескорт дама тврди дека мажите стануваат сè полоши во секс: Каде грешат?

Read more

7 знаци откриваат дека траумите од минатото ви влијаат на љубовната врска

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе