Зошто Индија одби место на Светското првенство?

HITC Sevens подготви анализа на една прилично интересна тема поврзана со Светското првенство во фудбал.

Со популација од 1,3 милијарди жители, Индија е втората најнаселена држава во светот, а во региони како Керала и Калкута има голем интерес за фудбалот.

Сепак, индискиот национален тим не бил некоја сила во меѓународниот фудбал од „златната генерација“ од пред 70 години, кога Индија настапи на Олимписките игри во 1948 и 1952 година, но одби место на Мундијалот во Бразил во 1950 година.

Долго време се тврдеше дека Индија постапила така бидејќи ФИФА забранува фудбалерите да играат боси, но во овој краток документарец,  HITC Sevens ги анализира историјата на индискиот фудбал, вистинската причина зошто Индија не учествуваше на СП и долгорочните последици од таа тешка и поразителна одлука.

Remote video URL
реклама

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Read more

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Read more

Што се случува во телото ако секој ден земате витамин Ц?

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе