Зошто исчезнаа диносаурусите?

Ново истражување открива дека диносаурусите биле пред изумирање дури и пред страшниот астероид да удри на Земјата, пред 66 милиони години.

Диносаурусите прв пат се појавиле пред 230 милиони години, а нови видови се појавувале многу почесто од што изумирале старите. Но истражување спроведено од страна на научници од универзитетот Бристол и Рединг, покажува дека сето ова почнало да се менува и да се загрозува опстанокот на овие животни, многу пред астероидот да удри на Земјата и засекогаш да стави крај на нивното постоење.

За истражувањето, научниците ги поделија диносаурусите во неколку „семејства“ и ги следеле нивните подеми и падови низ милиони години. Истражувањето покажало дека пред 220 милиони години биле во подем, кога се појавувале нови видови диносауруси, кои го надокнадувале изумирањето на старите. Но околу 140 милиони години пред нашата ера, нивниот напредок се успорил, а околу 90 милиони години п.н.е. влегле во фаза на долгорочно, но неизбежно изумирање.

Прилагодувањето на новите климатски услови и на новите видови меѓу нив, бил тежок процес за диносаурусите. На нивната состојба влијаело подигнувањето на нивоата на морињата што ги раздвоило копнените површини, а со тоа настанала и изолација на некои од заедниците, сметаат биолозите што работеле на истражувањето.

Останале многу малку примероци од диносаурусите кога астероидот удрил на Земјата, па затоа целосно го истребил овој вид, пишува Guardian.

реклама

Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Read more

Угостителските објекти кои организираат свадби, прослави и настани очекуваат одлука за почеток со работа

Read more
Кои се најчестите повреди при секс?

Кои се најчестите повреди при секс?

Read more
Audi: Тркала поголеми од 23 инчи? Нема смисла!

Audi: Тркала поголеми од 23 инчи? Нема смисла!

Read more

Наука

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Read more

Французите идентификуваа нов вирус

Read more

Како астронаутите се хранат во вселената?

Read more

Гик

  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Samsung го претстави новиот Galaxy A31

Читај повеќе

Huawei и ZTE официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

Читај повеќе