Зошто ја користиме изреката „станал на лева нога“?

Оваа изрека настанала пред многу векови, а има интересна причина зошто е тоа така.

Кога велиме дека некој станал на лева нога, сакаме да нагласиме дека тој е нерасположен без некоја посебна причина. Многу малку луѓе знаат од каде потекнува оваа изрека.

Сите народни верувања ги одвојуваат левата и десната страна и ги претставуваат како нееднакви. Десната е вистинска, силна, добра, напредна, а левата е послаба, несреќна. Стефан Немања на смртна постела рекол: „сите патишта на десната страна ги знае Бог, а на левата страна се патиштата на ѓаволот“.

Од каде потекнува оваа изрека?

За ова се врзува и фразата „станал на лева нога“ – мислејќи на тоа дека некој не се разбудил како треба па затоа е нерасположен цел ден.

Се смета дека оваа изрека потекнува од времето на старите Римјани. Тие сметале дека левата страна е лоша, баксузна, зла, а доколку се разбудите и го допрете подот со лева нога – тој ден сè ќе ви оди наопаку.

Левата нога може да ви донесе несреќа доколку влезете дома, па Римјаните секогаш внимавале и на тоа.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Чек дис аут

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Read more

Запознајте го Нејтан, градежниот работник кој е „плукнат“ Бред Пит

Read more

Како да го скратите времето за чистење?

Read more

Авион се врати на писта по 800 км лет, патничка не сакала да стави маска

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе