Зошто Јелена Ѓоковиќ не го бодреше Ноле во Мелбурн?

Новак Ѓоковиќ ја освои 10-тата титула на Австралија опен, а многумина се прашуваа зошто неговата сопруга Јелена не дојде да му даде поддршка.

Тенисерот на прес-конференција изјави дека причината е прилично едноставна.

„Се чувствувам одлично физички и психички и сè уште можам да играм на врвно ниво. Сè додека се чувствувам вака ќе продолжам да играм и не знам кога ќе ми заврши кариерата. Во моментов имам мотив и поддршка од најблиските, за кои знам дека не ги спомнувам многу, но тоа е клучно за мене“, започна тој.

Додаде дека е тажен бидејќи се разделил од сопругата и децата и објасни дека тој и Јелена претходно се договориле да биде така.

„Постои рамнотежа помеѓу мене и мојата сопруга и блиските луѓе во мојот живот. Сè додека таа се грижи за нашите деца, можам да продолжам да го работам она што го сакам и да се истакнам во овој спорт. Секако дека сè уште имам цели и амбиции и тоа е отсекогаш било така. Да, сакам да испишувам историја во овој спорт и нема сомнеж во тоа“, рече тој и повторно нагласи дека Јелена сакала да остане дома и да се грижи за децата.

Сопругата на социјалните мрежи му ја честиташе победата споделувајќи низа сториња на Instagram. Таа објави и фотографија на која Новак е во прегратка на мајка му Дијана.

Новак и Јелена се венчаа во 2014 година и имаат две деца: петгодишната ќерка Тара и осумгодишниот син Стефан.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Тенис

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Ѓоковиќ се враќа на турнирот што го нема освоено осум години

Read more
 

Спорт

Модриќ започна преговори со Реал, но и со уште два клуба

Читај повеќе

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе