Зошто капсулите имаат две различни бои?

Дали некогаш сте се запрашале зошто капсулите не се произведуваат само во една боја? Постојат неколку одговори на ова прашање.

Првиот е дека, со создавање на препознатлива комбинација на бои, фармацевтските компании сакаат да ја намалат веројатноста потрошувачите да збунат различни лекови.

Според вториот, се покажа дека шарените капсули на децата им изгледаат далеку попривлечни од оние со проѕирна или бела фолија, па затоа е полесно да го убедите вашето дете да го земе потребниот лек.

Трето, потесниот дел од капсулата секогаш служи како „резервоар“ за лекот, додека пошироката страна има улога на капак.

За да се обезбеди поголема ефикасност во производството на капсули, односно да не се мешаат двата пластични дела, се користат две различни бои.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Живот

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Read more

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе