Зошто Хабиб e спортска ѕвезда на годината според BBC?

Рускиот MMA шампион Хабиб Нурмагомедов е прогласен за  Светска спортска ѕвезда на годината во изборот Sports Personality на BBC.

URL

Хабиб е избран врз основа на една борба годинава, во која тој ја одбрани титулата во УФЦ со победа против Џастин Гејџи, го подобри професионалниот скор на 29:0 и веднаш потоа соопшти дека става крај на кариерата. Таткото и менаџер на Хабиб, Абдулманап Нурмагомедов, почина непосредно пред последниот меч, како последица од коронавирусот и тоа многу го погоди непобедливиот Дагестанец.

BBC меѓу другите достигнувања на Хабиб го наведе и фактот дека со 26,3 милиони следбеници на Instagram, тој е „најпопуларен Русин“ на оваа социјална мрежа.

Покрај победата и пензионирањето, Хабиб се истакна оваа година со објавите на социјалните мрежи упатени кон францускиот претседател Емануел Макрон, кој претходно ги критикуваше исламистите за обезглавувањето на професор од Ница.

„Семоќниот нека ти го изобличи лицето, тебе и на сите оние во име на слободата на говорот ги навредуваат чувствата на повеќе од една и пол милијарда муслимански верници“, напиша меѓу другото Нурмагомедов.

Иако Хабиб е неоспорен ММА борач и голем спортист, сепак е чудно што тој ја понесе наградата годинава со само една борба зад себе, кога во конкуренција ги имаше шведскиот скокач со стап Арманд Дуплантис, легендата на американската кошарка Леброн Џејмс, американскиот голфер Дастин Џонсон, францускиот фудбалер Венди Ренард и ирската боксерка Кети Тејлор.

Можеби неговите политички ставови му додадоа поени на контото.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Останати спортови

УФЦ им даде откази на две легенди од тешка категорија

Read more

Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното ЕП во сала

Read more

Никогаш не е здодевно во Дагестан: Џудисти и навивачи се скршија од ќотек

Read more

Тајгер Вудс се разбуди од операцијата по страшната сообраќајна несреќа

Read more
 

Спорт

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе
  • play_arrow

7 фудбалски клубови кои пандемијата најтешко ги погоди

Читај повеќе

Анчелоти: Ришарлисон може да биде меѓу најдобрите напаѓачи во Европа

Читај повеќе

Ова се сите точки по кои Звезда ќе одговара за инцидентот со Ибрахимовиќ

Читај повеќе