Зошто Кина прави „вештачка Месечина“?

Научниците во Кина изградија истражувачки објект во кој се наоѓа „вештачка Месечина“, која овозможува симулирање услови на мала гравитација на Земјата за мали предмети.

Оваа информација доаѓа во време кога Кина амбициозно се приклучува кон елитата на вселенските суперсили, а тоа се Русија и САД. Кинезите се надеваат дека новата постројка ќе им помогне да се подготват за испраќање на првата екипа на Месечината.

Вештачката Месечина се наоѓа во вакуумска комора со пречник од само 60 сантиметри и ќе може да направи гравитацијата да „исчезне за посакуваниот период“, барем така тврди научникот Ли Руилин од Кинескиот универзитет за рударство и технологија.

„Некои експерименти како тестот за влијанија траат само неколку секунди во симулаторот, додека други траат со денови“, рече Ли.

Истражувачите користат магнетно поле кое е доволно силно за да ги магнетизира малите предмети и да направи да лебдат. Всушност, постројката била инспирирана од експериментите на физичарот Ендрју Геим, кој користел магнет што овозможил жаба да лебди.

Додека кинеската „вештачка Месечина“ баш и не овозможува реална симулација на ниска гравитација на Месечината, сепак дозволува тестирање на опремата во слични услови. Тоа треба да помогне да се тестира опремата на Земјата во мал симулиран простор. Научниците имаат намера да тестираат дали опремата за 3D печатење може да се користи во услови на ниска гравитација, дали може да се испрати технологија за изградба на лунарното живеалиште, како и друга опрема.

Најновите предлози за симулација на гравитацијата се однесуваат на идните вселенски ротирачки живеалишта. Еден од предлозите е „мегасателитска населба“ што орбитира околу џуџестата планета Ceres, а другиот е вселенски хотел. Наместо да користат магнети, двете структури малку би се ротирале и би симулирале гравитација во вселената.

Кинеската вселенска агенција стана првата што откри вода на површината на Месечината користејќи ја лунарната сонда Chang'e-5. Вселенската програма се развива брзо и има за цел да испрати екипаж на Марс пред да го сторат тоа SpaceX и НАСА.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Вести

Поглед во крајбрежната куќа во Корнвол која чини 2 милиона фунти

Read more

Кавкаските ритуални жезли всушност биле древни сламки за пиво?

Read more

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Read more

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Read more
 

Гик

Дали е конечно откриено како се појавил живот на Земјата?

Читај повеќе

Поглед во крајбрежната куќа во Корнвол која чини 2 милиона фунти

Читај повеќе

Кавкаските ритуални жезли всушност биле древни сламки за пиво?

Читај повеќе

Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Читај повеќе

Инвестициите во вселенската инфраструктура нагло се зголемија во 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Читај повеќе

Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Читај повеќе
  • filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Читај повеќе