Зошто кучињата го гребат местото за спиење пред да си легнат?

Доколку секоја вечер го гледате вашето куче како гребе по својот кревет, тепихот или местото на кое спие, веројатно се прашувате зошто го прави ова.

Ова е инстинкт за преживување кој кучињата го имаат задржано од нивните предци. Регулацијата на температурата е битна кај животните кои спијат на отворено. Копањето дупка во текот на ноќта им помага да им остане топло, а кога е топло им обезбедува ладење. Дури и доколку температурата на земјата им е пријатна, дупката обезбедува место на кое се скриени и можат мирно да спијат. Поради тоа, кучињата и кога се во дом, се препуштаат на својот животински инстинкт пред да заспијат.

Сè додека ова однесување не е опсесивно, не треба да се загрижите за психичката состојба на вашето куче.

реклама

Живот

Како да препознаете лажно извинување?

Read more

Зошто ни се спие кога врне?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Кој би можел да го наследи богатството на принцот Филип?

Read more
 

Магазин

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за посни крофни

Читај повеќе

Како да препознаете лажно извинување?

Читај повеќе

Брз и вкусен појадок: Банички со спанаќ

Читај повеќе

Зошто ни се спие кога врне?

Читај повеќе

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе