Зошто кучињата ја навалуваат главата во одредени ситуации?

Секој кој имал куче, сигурно видел како нивниот миленик понекогаш ја навалува главата како одговор на наредба или ситуација, а сега истражувањето покажа која е вистинската причина за таквиот потег.

Истражувањето укажува на фактот дека наведнувањето на главата може да биде реакција на збунето куче.

„Навалувањето на главата кај кучињата е прилично добро познато однесување, но бев изненаден што никој никогаш не го истражувал тоа“, вели водечкиот автор на студијата Андреа Сомесе од Универзитетот во Будимпешта.

За потребите на првата студија, Сомесе и неговите колеги анализирале 40 снимки на сопственици кои им заповедале на своите миленици да донесат играчка кажувајќи ја по име, и забележале дека надарените кучиња ги навалуваат главите 43 проценти од времето за време на вежбата, додека другите го правеле тоа само во 2 проценти од случаите.

„Не велиме дека само надарените кучиња ја навалуваат главата и дека тоа никогаш не го прават ‘типичните’ кучиња. Тоа го прават и ‘типичните’ кучиња, некои почесто од другите, но во оваа специфична ситуација кога сопствениците бараат играчка по име, само надарените кучиња ја навалуваат главата“, рече Сомесе.

Научниците заклучија дека навалувањето на главата може да се поврзе со звуци кои ги интересираат, но и ги збунуваат кучињата.

„Кучињата ја навалуваат главата во различни ситуации, но се чини дека тоа го прават само кога ќе слушнат нешто што е многу важно за нив. Се чини дека ова однесување е тесно поврзано со перцепцијата на звукот и може да биде нешто што го прават кога се обидуваат да слушајте повнимателно или кога се малку збунети, исто како што се луѓето“, додаде тој.

Научниците истакнале дека кучињата почесто ја навалуваат главата на едната страна. Идните истражувања ќе се обидат да откријат други звуци и искуства кои ги предизвикуваат овие реакции кај кучињата.

Истражувањето е објавено во списанието Animal Cognition.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Чек дис аут

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Read more

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Read more

Некој меѓу нас не е наш...

Read more

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе