Зошто лицето ви е отечено наутро?

Дали сте забележале дека се случува наутро да ви отече лицето? Има многу причини зошто тоа се случува. Некои се целосно надвор од нашата контрола, но други може да се ублажат со промени во животниот стил.

Гравитацијата често е причина за отекување на лицето наутро

„Во текот на денот, додека повеќето од нас седат или стојат, гравитацијата ги повлекува сите наши течности надолу“, вели д-р Закија Рахман, клинички професор по дерматологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд. Затоа луѓето можат да го завршат денот со отечени стапала или нозе.

Негативната страна е тоа што кога спиеме лежиме рамно, а поголема е веројатноста да развиеме оток на лицето бидејќи гравитацијата не ја влече течноста до нашите нозе или стапала.

Генетиката исто така игра улога

Ако вашите родители, баби и дедовци или други предци се соочиле со утринската отекување, веројатно и вам ќе ви се случува тоа. Некои луѓе едноставно имаат генетска предиспозиција.

Освен генетиката, на која не можеме да влијаеме, има и навики во исхраната и начинот на живот на кои можеме да влијаеме и како. Отеченото лице што го гледате во огледалото може да биде резултат на алкохол, храна со висока содржина на сол и недоволно внесување течности во текот на денот:

Алкохол

Алкохолот го намалува природниот антидиуретичен хормон, предизвикувајќи телото да губи повеќе течности и да дехидрира. Кога телото е дехидрирано, се обидува да се спротивстави на дехидратацијата држејќи се за водата што ја има.

Храна со висока содржина на сол

Јадењето солена храна, особено доцна навечер, може да предизвика отекување на лицето во текот на ноќта. Ако внесеме вишок сол, нашето тело реагира на овој начин за да ја одржи хомеостазата или стабилноста. Телото ја задржува водата кога ќе открие прилив на сол за нашите клетки да не станат премногу солени.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Здравје

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Read more

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Read more

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Read more

Откриена е нова, ретка крвна група

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе