Зошто луѓето се плашат од змии, а не од кучиња?

Отприлика една третина од луѓето имаат страв од змии. Постојат луѓе кои сакаат змии и пајаци и ги третираат како домашни миленичиња. Кај овие луѓе стравот од одредени животни никогаш не се активирал.

Овие стравови не мора нужно да бидат научени. Често стравот од змии, пајаци и стаорци спаѓа во програмиран страв и од нив најчесто се плашиме затоа што знаеме дека тие знаат да гризнат или да шират болести.

Научниците кои го проучуваат стравот приметиле дека полесно е да се тренира човек за да се плаши од змии и пајаци, отколку од кучиња и мачки.

На примнер, Библијата дава многу негативна слика за змиите. Тоа е животно кое ја измамило жената и поради кое луѓето биле исфрлени од рајот. Не е без причина што за таа задача била одбрана токму змија. Таа во библиската митологија е дволично, таинствено животно, има посебно знаење и моќ, и чиј гриз може да усмрти човек.

Како што во Африка постои голем број отровни змии и помеѓу истите и неотровните постојат мали разлики, луѓето често велеле „ако изгледа како змија, бегај“ за да се заштитат. Тој израз опстанал низ историјата и станал синоним за лошо однесување.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Вести

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Read more

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Read more

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Read more
 

Гик

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Читај повеќе

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Читај повеќе

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Читај повеќе

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе