Здравје

Зошто мажите побргу губат килограми од жените?

26. февруари 2018 - 13:43 | М.Д.

Маж кој загубил 40 килограми за четири месеци, тврди дека дневно внесувал 800 калории, пешачел  возел велосипед. Решил да се ослободи од вишокот на килограми откако му бил дијагностициран дијабетес.

Науката тврди дека мажите побргу губат килограми од жените. Имаат поголема мускулна маса и побрз метаболизам, додека жените имаат поголем процент на масти.

За разлика од жените, кај кои вишокот на килограми се забележува по страните, кај мажите е видлив на стомакот, па со самото тоа и секое губење на тежина е повпечатливо.

Во истражување објавено во магазинот „ British Journal of Nutrition“, стои дека дури и кога мажите и жените биле на иста диета, мажите губеле двојно повеќе килограми за два месеци.

Дури и односот на килограми е поинаков кај мажите и кај жените.

„Мажите имаат тенденција да се дебелеат со помалку вина и срам. Тие не се откажуваат од храна секојдневно, туку се помалку емотивно поврзани со чоколада, на пример. Тоа, нивната диета ја прави поедноставна“, вели уредникот на магазинот „Men’s Health“, Лук Бенедиктус.

Нутрициониската Рик Хеј истакнува дека мажите најчесто избираат „лесни диети“.

„Многу е помал притисокот на мажите кога станува збор за диети, па тие не се грижат премногу за тоа како жените“, вели таа.

Коментирај