ПРЕМИЕР ЛИГА 2021/22

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Кристијано остана во шок, а Германецот детално проговори за ситуацијата.

Сите кои синоќа ја гледаа победата на Манчестер Јунајтед против Брентфорд (3:1) неизбежно ја забележаа лутата реакција на Кристијано Роналдо кога тренерот Ралф Рангник го извади од игра.

Имено, во 71. минута при водство на Јунајтед од 2:0, Рангник го изваде од игра Роналдо уфрлувајли го Хари Мегваер за да ја засили одбраната и да ги осигура трите бода. Всушност тоа беше двојна замена бидејќи истовремено излезе и Маркус Рашфорд за да влезе Мејсон Гринвуд.

Роналдо седна на клупата и неколку пати си го постави првото прашање: „Зошто ме извади? Зошто излегов?!“, што може да се види на бројните видеа и слики.

URL

По натпреварот и победата од 3:1, германскиот стручњак откри што слушнал од Роналдо во тие моменти. А сигурно не слушнал сѐ, бидејќи го водеше натпреварот додека Кристијано беснееше на клупата.

„Единствената реакција што ја забележав беше: 'Зошто да излезам? Зошто ме извади?'. Разбирам дека Кристијано е амбициозен, но мпжеби кога ќе биде тренер во иднина ќе направи исто ваква одлука во 75. минута. Не очекувавв да ме прегрне откако го извадив. Знам како размислуваат голгетерите и морав да ја донесам оваа одлука. Немам проблем со Роналдо. “, изјави Германецот по натпреварот.

Таа одлука дополнително ја образложи со претстојниот натпревар, бидејќи Јунајтед в сабота ќе игра против Вест Хем.

„Тој неодамна се повреди и не играше недела и пол. Ги имавме Рашфорд и Марсиал на клупата и зошто да не ги искористам? Повторно би го направил истото. Тука сум шест недели и никогаш не сум имал проблем со Роналдо... Најважно е што победуваме и тоа е на прво место“, додаде Рангник.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе