Џо Бајден не е единствениот

Зошто многу Американци работат и на 80 години?

Американскиот претседател Џо Бајден не е единствениот во САД кој работи на 80-годишна возраст. Голем број Американци кои се на таа возраст, наречена „златни години“, работат за да преживеат.

Кај нас во кафуле ретко ќе видите продавач, келнер или шанкер на возраст од 65, 70 или 80 години. Но, во САД шансите за тоа се големи.

Анализа на Washington Post, направена според податоци  од националната Канцеларија за статистика, покажа дека најголем број вработени постари од 80 години имало во 2019 година. Тогаш бројката изнесувала 734.000, додека во 1980 година биле 110.000.

Бројот на вработени меѓу луѓето постари од 80 години по 2019 година е значително намален, утврди анализа на Business Insider.

Во 2021 уделот на оваа популација изнесувала 5,67 проценти, додека пред 10 години 4,75 проценти. Во 1980 година, тој удел изнесувал 2,53 проценти.

Според податоците на Бостонскиот колеџ, просечната возраст во која  мажите се пензионираат е 64 години, додека просечната возраст во која жените се пензионираат е 62 години. Но, просечната возраст во која мажите и жените се пензионираат расте.

Зошто работат и на 80 години?

Потребата за приходи и медицинскиот напредок овозможија луѓето да работат и во деветтата деценија од животот. Според зборовите на аналитичарката Мери Џонсон, зошто да престанеме да работиме ако уживаме во тоа.

„Некои од нас сметаат дека би ни било досадно без чувството на исполнетост и целта што сме ја имале додека сме работеле“, вели Џонсон.

Расте бројот на сиромашни во САД

Долгиот работен стаж е поврзан со низок ризик од депресија, дијабетес и морталитет. Според професорката по економија Кортни Коил, оваа популација најверојатно спаѓа во една од овие две групи – во луѓето кои навистина уживаат во работата или во оние кои едноставно не можат да си дозволат да не работат. Многумина едноставно не можат да се пензионираат.

Некои мора да работат бидејќи им се потребни пари, немаат доволно заштедено или ја потрошиле заштедата. Мора да продолжат да работат за да ги платат скапите здравствени услуги за блиски членови од семејството, како што е сопружник заболен од Алцхајмер или возрасно дете со инвалидитет, брат или сестра со инвалидитет, укажа Џонсон.

Последните податоци од 2020 година укажуваат дека е пораснат процентот на сиромаштија меѓу луѓето помлади од 65 години.

реклама

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Read more

Злогласена руска единица пристигнува на украинскиот фронт

Read more

Секси петок

Read more

Живот

Како најдобро да ги искористите попустите за Black Friday?

Read more

Чувањето внуци добро влијае на менталното здравје на постарите луѓе

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Што носи последниот ретрограден Меркур годинава за секој хороскопски знак?

Read more
 

Магазин

Како најдобро да ги искористите попустите за Black Friday?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Читај повеќе

„Папокот на светлината“ – нов роман на Венко Андоновски

Читај повеќе
  • play_arrow

Град на духови во Катар од каде мора да заминете пред зајдисонце

Читај повеќе

Објавена мапа на најчестите презимиња во Европа

Читај повеќе

Чувањето внуци добро влијае на менталното здравје на постарите луѓе

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Читај повеќе

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Читај повеќе

5 секојдневни навики кои може да предизвикаат хемороиди

Читај повеќе