Зошто на мачките им светат очите во темница?

Дали некогаш сте се прашале како мачките гледаат во мрак и на што се должи нивното исклучително сетило за вид?

Одговорот е дека не гледаат во целосен мрак, но во полутемница гледаат за 50% подобро од нас благодарение на специфичната градба на окото.

Во однос на големината на главата, мачките имаат изразено големи очи што се состојат од неколку слоеви ткиво. Белката им се состои од густо фиброзно ткиво што има добар заштитен слој.

Рожницата се состои од тенки слоеви клетки распоредени на посебен начин што овозможува светлината да влезе во окото.

Мачките имаат слој ткиво што ја рефлектира светлината, наречен Tapetum Lucidum. Едноставно кажано, тој слој што се наоѓа зад ретината е причината зошто на мачките им светат очите во темница.

Овој слој ја зголемува способноста да гледаат при намалена светлост, а истовремено ја намалува острината на видот при обилна светлина. Мачките можат да разликуваат боја, но не и слични нијанси на една боја.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Чек дис аут

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Read more

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Read more

Австралиец го собори светскиот рекорд - сурфаше повеќе од 30 часа

Read more

Дали е добро да слушате музика додека работите?

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе