Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Стјуардеси објаснуваат зошто на патниците не им е дозволено да ги менуваат седиштата, дури и ако има празни места во авионот.

Луѓето често бараат подобри опции за седење кога се качуваат на лет, надевајќи се дека по полетувањето ќе се преселат на поудобно седиште.

Меѓутоа, често тоа не им е дозволено, дури и ако никој не седи на празните седишта. Неколку членови на кабинскиот екипаж објаснија дека движењето на патниците може да доведе до поплаки од други кои платиле да седат на одредени седишта.

„Седиштата се сметаат за надградба и дополнително се наплаќаат. Не дозволуваме патниците да се движат и да се преместуваат затоа што е потребно само едно лице да напише поплака или да се пожали за тоа, а никој од вас не вреди за мојата работа“, велие една стјуардеса.

Друга вели дека тоа е затоа што другите луѓе на седиштата со екстра простор за нозете платиле за тоа и не е фер кон нив некој да седне, а да нема платено за такво нешто. Исто така, преместувањето може да биде опасен за патниците особено ако не ги известат стјуардесите.

„Треба да ни кажете дали го менувате седиштето пред полетувањето. Има работи како распределба на тежината што треба да ги земеме предвид, а движењето низ авионот може да биде опасно на почетокот на летот, па затоа секогаш е најдобро да се провери најпрво со вашиот кабински персонал. Можеме да ви кажеме дека треба да почекате додека не бидеме во воздух, кога летаме, не е важно каде седите, но за полетување најдобро е да бидете на вашето доделено место“, додава друга стјуардеса.

Патниците често очекуваат да ги сменат местата, особено ако немаат резервирано одредени места или се одвоени од своите пријатели и семејството.

За сите родители кои ќе се најдат во оваа ситуација, член на кабинскиот екипаж го има горенаведениот совет да се обиде да го реши проблемот пред да се качи.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Живот

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Read more

Зошто пролетта долго време не доаѓа на 21 март?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе