Зошто најдобрите идеи ни текнуваат додека се тушираме?

Сигурно ви се случило додека се туширате или капете да правите планови, да донесувате одлуки и да смислувате генијални идеи. Дали некогаш сте се запрашале зошто се случува ова? Објаснувањето го дава професор д-р Мартин Корте.

Понекогаш кога имате некаков проблем и се трудите максимално да најдете решение, едноставно никако да дојде. Потоа излегувате на прошетка, одлучувате да зготвите нешто или да се истуширате и за миг ви текнува генијална идеја. Зошто е тоа така?

Според научникот, кој го истражува мозокот, опишаниот феномен вклучува две различни мрежи во кои нашиот мозок може да работи: мрежата на внимание или концентрација од една страна и мрежата на мечтаење од друга страна.

„Кога вниманието ни е активно, фронталниот лобус е исклучително активен“, вели Мартин Корте.

Светнува како батериска ламба во мозокот и бара релевантни информации што можеме да ги користиме за да ги решиме проблемите.

Предниот лобус се фокусира на големите, добро развиени и често користени патеки за податоци во нашиот мозок, бидејќи таму е најголемата веројатност да се најде одговорот - на крајот на краиштата, затоа тие се толку добро изградени. Но, токму тоа е финтата: најперспективните решенија не се секогаш најгенијалните или најкреативните.

„Во принцип, најкреативните решенија се најневеројатните кои функционираат и покрај сè“, вели научникот.

„Кога зборуваме за креативност и креативни идеи, обично помислуваме на изнаоѓање оригинални пристапи и решенија за проблемите. Овде не се работи за правилно или погрешно, туку за имагинација. Станува збор за поврзување на елементите на некои нови, можеби изненадувачки начини и изнаоѓање решенија за кои досега не сме размислувале“.

За возврат, шансите за успех ни се поголеми ако мозокот ја стартува мрежата на мечтаење - што тој сака да го прави додека, на пример, се туширате.

Во оваа состојба, која исто така се нарекува основна состојба или позадинска активност на мозокот, фронталениот лобус е многу помалку активен отколку кога е во режим на внимание.

Од друга страна, умерена активност може да се забележи во сите области на мозокот, особено во оние области кои не се одговорни за интеракција со надворешниот свет, но ги регулираат внатрешните работи, на пример, да можеме да чувствуваме и да одговориме на нашата состојба. .

Додека се концентрираме, таканаречените гама бранови се движат низ мозокот со брзина до 40 херци, а за време на мечтаењето многу побавни алфа бранови патуваат со само осум до дванаесет херци.

И која е можеби најважната разлика во овој контекст: „Во оваа основна состојба, активноста во мозокот не е фокусирана, туку дифузна“, вели Мартин Корте.

Како резултат на тоа, информациите може да се вмрежат едни со други во нашата база на податоци речиси случајно, односно може да се формираат асоцијации кои никогаш не би се споиле во концентрирана состојба. И одеднаш - доаѓаме до најсветлата идеја или најдоброто решение за проблемот.

„Но, за да дојдеме до добри идеи, прво мора точно да го идентификуваме проблемот, да конкретизираме кои прашања се релевантни за решавање и, на пример, да истражиме како други луѓе веќе го решиле овој проблем“, вели д-р Мартин Корте.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Чек дис аут

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Read more

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Read more

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Read more

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе