Зошто не гледате резултати, а се „убивате“ од вежбање?

А.С.
/ 08.01.2021 / 21:05

Вежбате речиси секој ден, но пак не гледате резултати од сето тоа препотување. Понекогаш нашите навики на вежбање, а и животните навики, ни стојат на патот кон остварување на нашите фитнес цели.

Вежбате без план

Првиот чекор е да отидете до теретана. Но што откако ќе стигнете таму? Не ви треба скап личен тренер кој ќе работи исклучиво со вас, но сепак треба да знаете што и кога вежбате. Раговарајте со поискусните во теретаната, истражете малку на интернет, запознајте го своето тело и неговите можности и потреби. Ако само трошите енергија и време, а не гледате резултати, вежбањето за кратко ќе ви стане фрустрација наместо сатисфакција. Затоа, направете неделен и месечен план и држете се до зацртаните цели.

Сакате со вежбање да надоместите за лошата исхрана

За жал, тоа не е возможно. Ако редовно јадете брза, мрсна и нездрава храна или не јадете ништо цел ден, па се прејадувате попладне или доцна навечер, вежбањето нема да ја надомести штетата. Или барем не долгорочно. Не може со дупло вежбање денес да ги избришете трагите од вчерашниот дупли чизбургер. Исто така, прегладнувањето нема да ви помогне побрзо да ослабите или да формирате мускули. На телото му се потребни хранливи и здрави оброци за да го издржи напорниот тренинг и да ви ја даде енергијата што ви е потребна. Здравите прехранбени навики се неизоставен дел од здравиот начин на живот, покрај редовното вежбање.

Повеќе сте фокусирани на мобилниот отколку на вежбањето

Фокусот е важен дел од ефикасноста на добриот тренинг. Ако само одите во теретана за да поминете час-два таму и да се чекирате, да направите фотки и лично, џабе одите. Само им пречите на оние кои навистина сакаат да вежбаат.

Мобилниот телефон е голема пречка и може да ви го уништи тренингот. Супер е за да слушате музика или да го следите вашиот напредок преу некоја од фитнес апликациите. Меѓутоа, ако очите и мислите ви се на малиот дисплеј наместо на вежбањето или трчањето, не вежбате правилно, а може и да се повредите. Додека трчате на трака или правите вежби за нозе не е време да си пишувате на чет, да твитате или да гледате смешни видеа. Фокусирајте се на тренингот и оставете го правењето селфи на огледало за откако ќе постигнете резултати со кои може да се пофалите.

Тагови
реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Фит

9 намирници што треба да ги избегнувате за да ослободите од салото на стомакот

Read more

10-минутен тренинг за целото тело за почетници

Read more

Зошто не гледате резултати, а се „убивате“ од вежбање?

Read more

Краток кардио тренинг за топење калории

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе