Зошто не го добивате тоа унапредување на работа?

Да се појавувате на работа и да работите осум часа не се доволни за унапредување. Тоа е минимумот што се бара од вас.

Она што е потребно за да се истакнете е да направите нешто поразлично, да давате придонес на начин што не се очекува, да работите за доброто на компанијата, не само за платата.

Експертот за менаџирање на човечки ресурси Јан Зигел, главен и извршен директор на ZipRecruiter, го објаснува процесот на „наградување“.

„Работете си ја работата најдобро што знаете и умеете и на секои, да речеме, три месеци, изненадете со нешто плус. Кога ќе ги надминете очекувањата за вас, тогаш може да се размислува за приликата да добиете поважна улога.“

Но, ако сметате дека го правите сево ова и пак не ја добивате „заслужената награда“, причините зошто не напредувате можеби се малку посуптилни.

Не сте побарале

Менаџерите, управителите, шефовите често се одговорни за повеќе луѓе. Можеби треба едноставно да се ставите „на радарот“ на вашиот шеф и најдиректно да си побарате унапредување. Потрудете се да го одберете вистинскиот момент и аргументирајте го вашето барање зошто сметате дека треба да добиете унапредување. Ако добиете негативен одговор, барем ќе знаете дека во блиска иднина ова ќе биде вашата позиција во компанијата, па можеби ќе се одлучите да побарате друга работа.

Не покажувате лидерски вештини

Тоа што напорно работите не значи и дека ќе бидете унапредени. Мора да покажете дека сте доволно добри и дека ќе бидете покорисни за компанијата ако сте на повисока функција. Треба да им покажете на вашите надредени дека ги имате потребните вештини и дека, наједноставно кажано, не ги користат доволно вашите капацитети. Покажете уникатен пристап во лидерството, не се обидувајте да ги копирате лидерските тактики на тие над вас. Компанијата веќе има такви луѓе.

Премногу сте скромни

Можеби вашиот шеф не добро запознаен со вашата работа и не знае кои се вашите придонеси во тимот бидејќи не се истакнувате. Скромноста е убава особина и никој не сака фалбаџија, но не е фалење ако навистина сте го направиле нештото. Не дозволувајте вашите успеси да паднат во сенка или некој друг да се кити со вашите заслуги. Немојте само да претпоставувате дека „вашето ќе си дојде“, особено во голема компанија каде вработените обично немаат многу прилика за „еден на еден“ комуникација со шефовите. Користете ги овие прилики и покажете ги своите вистински бои.

Немате добри односи со луѓето на работа

Многу е важно да оформите стабилни врски и односи со вашите колеги и претпоставени. Ако шефот не ве сака, нема да добиете унапредување, но ако не ве сакаат колегите, и да дојдете во потесен избор нема да стигнете до новата позиција. Многу е важно да бидете тимски играч. Колегите на работа се луѓето со кои поминувате голем дел од денот. Запознајте се со нив лично како индивидуи, но и како професионалци – откријте кои се нивните способности и вештини и како најдобро би ги искористиле ако еден ден им станете шеф.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Живот

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Read more

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Read more

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Read more

Три мудри совети што Стивен Хокинг им ги дал на своите деца пред да почине

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе