Зошто не го сакаме звукот на сопствениот глас?

Многу луѓе не сакаат да го слушаат сопствениот глас, особено на аудиоснимки, вели хирург специјализиран за лекување на пациенти со проблеми со гласните жици. Иако на почетокот бил изненаден, откри и зошто е тоа така.

Како хирург кој главно лекува пациенти кои имаат проблеми со гласните жици, Нил Бат има пракса редовно да ги снима своите пациенти како зборуваат. За него, овие снимки се исклучително важни и вредни за време на работата, бидејќи тој може да забележи дури и најмали промени во гласот од посета до посета, а со тоа и подобрувања или влошувања по операцијата.

Сепак, го изненадува колку е болен и заморен процесот за пациентите, изјави тој за CNN. Повеќето стануваат видливо засрамени откако ќе се слушнат самите себе.

„Дали навистина звучам така?“, се прашуваат.

Некои од нив се вознемируваат толку многу што едноставно одбиваат да ја слушаат снимката, додека некои покажуваат суптилни знаци на непријатност. Бат посочува дека причината за ова е мешавина од психолошки и физички фактори.

Прашање на перцепција

Прво, снимениот звук пренесува информации поинаку до мозокот отколку звукот што го произведуваме кога зборуваме. Додека гласот од снимката патува низ воздухот до ушите каде што стигнува до тапанчето од каде што информацијата се пренесува во областа на мозокот задолжена за звуците. Сепак, говорот се пренесува поинаку на внатрешното уво. Тоа е мешавина од надворешен и внатрешен пренос.

Ова е главно причината зошто луѓето го доживуваат својот глас подлабок и посилен кога зборуваат. Снимениот глас, пак, може да звучи послабо и повисоко, што им предизвикува непријатност на многумина.

Втората причина лежи во фактот дека репродуцираниот глас е всушност нов глас што ја нагласува разликата помеѓу сопствената перцепција и реалноста.

Строг внатрешен критичар

Поради фактот што гласот е важен и неразделен дел од личноста, разликата може да ја вознемири личноста. Одеднаш може да ви се чини дека другите ве чуле сосема поинаку целиот свој живот.

Сепак, и покрај тоа што звучиме поинаку кога сме снимени, тоа не значи дека гласот е полош или погрд. Само што сме навикнати да звучиме на одреден начин цел живот, така што промената е изненадувачка.

Студија од 2005 година, вклучена во пациенти со проблеми со гласните жици, го оцени нивниот сопствен глас кога свиреа снимки. Гласовите беа оценувани и од лекари.

Студијата открива дека пациентите главно го оценувале сопствениот квалитет на гласот негативно во споредба со објективната проценка на лекарот.

Следниот пат кога ќе затреперите кога ќе го слушнете вашиот снимен глас, само запомнете дека веројатно критичарот во вас реагира премногу и веројатно сте премногу строги кон себе.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Чек дис аут

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Read more

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Read more

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more

Ги разбиваме најчестите митови за Бермудскиот триаголник

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе