Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Сите сакаме да јадеме јагоди со оглед на тоа што се вистинско освежување во пролет и во лето, но тоа е овошје кое е на врвот на листата производи на кое се користат најмногу пестициди.

Непрофитната истражувачка организација Environmental Working Group секоја година објавува листа на намирници на кои се користат најмногу пестициди, на основа на истражување што го спроведува Министерството за земјоделие на САД.

Јагодите секоја година се на листата, но во 2021 година се најдоа на првото место.

Според податоците на Агенцијата за заштита на животната средина, пестицидите во храната можат да предизвикаат сериозни здравствени проблеми како вродени маани кај децата, оштетувања на нервниот систем и канцер.

EWG наведуваат дека јагодите од органско производство немаат толку пестициди така што ако купувате јагоди, купете од произведувач за кој сте сигурно дека одгледува органски јагоди.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе