Зошто не треба да ги игнорирате болните овулации?

Во повеќето случаи, непријатноста при овулација е кратка и безопасна.

Може да забележите абдоминална болка неколку минути или дури неколку часа на денот кога се сомневате дека овулирате, пренесува Healthline.

Овулацијата вклучува отекување и потоа пукање на фоликуларната циста за ослободување на јајце-клетката.

По ослободувањето на јајце-клетката, јајцеводите се собираат за да им помогнат да стигнат до сперматозоидите кои чекаат за оплодување. Крвта и другите течности од пукнатиот фоликул може да навлезат и во абдоминалната празнина и карлицата при овој процес и да предизвикаат одредена иритација, објаснуваат гинеколозите.

Чувството на болка за време на овулацијата може да варира од досадна болка до остри сензации. Исто така, болката може да биде придружена со исцедок, а понекогаш дури и со слабо крварење. Меѓутоа, ако болката стане премногу силна или трае предолго, треба да се консултирате со гинеколог. Како што објаснуваат, постојат неколку причини зошто би можеле да имаме болна овулација, а тие не се толку безопасни.

Тие вклучуваат:

една или повеќе цисти на јајниците

ендометриоза

инфекција

сексуално пренослива болест

ектопична бременост.

Токму поради се почестите гинеколошки проблеми, лекарите на секоја жена ѝ препорачуваат задолжителен гинеколошки преглед еднаш годишно, но почесто доколку има проблем што треба да се третира или симптоми кои не изгледаат вообичаено.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Здравје

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more
 

Магазин

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе