Зошто не треба да гуглате симптоми на болест?

Двајца од пет луѓе се убедуваат дека боледуваат од тешка болест откако за своите симптоми го прашале д-р. Гугл. Дали сте и вие помеѓу нив?

Истражувањето во кое учестуваа 2.000 возрасни луѓе, покажа дека дури 43 проценти од нив пребаруваат на Google за нивните симптоми, при што се убедиле дека се болни од некоја тешка болест.

Околу 65 проценти од испитаниците поставиле дијагноза со помош на Google, иако лекарите предупредуваат дека гуглањето на симптомите може да ви донесе повеќе штета отколку корист.

Наместо да побараат решение и да дознаат дека нивната состојба можеби е поради недостаток на некој витамин или лош начин на живот, пациентите на д-р. Гугл веруваат дека се болни од некоја тешка болест.

Одговорите и медицинските совети коишто ги нуди д-р. Гугл, се доверливи само 40 проценти. 

Меѓутоа, половина од испитаниците се изјасниле дека при влошување на здравствената состојба заминуваат на вистински лекар затоа што знаат дека д-р. Гугл непотребно ќе ги вознемири. 

Доктор Роберт Мордкин, вели дека нема ништо лошо во тоа да се информирате, но треба да побарате совет од вашиот лекар, пред сами да донесете било каков заклучок.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе