Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Можеби нема ништо порелаксирачко од лежење навечер и опуштање со филм или серија и малку храна, но треба да се избегнува јадењето после осум часот навечер.

Проблемите како лош сон, зголемување на телесната тежина и зголемена чувствителност на желудникот се поврзани со јадење по 20 часот.

Нутриционистот и диететичар Гарима Гојал за Health Shots откри што се случува со нашето тело ако јадеме после 20 часот.

Дигестивни проблеми

„Метаболичката стапка на телото има тенденција да се забавува навечер, што влијае на ефикасноста на варењето“, истакнува нутриционистот. Јадењето во вечерните часови, а особено доцна навечер, може да предизвика храната да се распаѓа побавно, што потенцијално предизвикува непријатност.

Чувствителност на инсулин

Инсулинот е клучен за регулирање на шеќерот во крвта и може да биде помалку ефикасен како одговор на оброците доцна во ноќта. Гојал објаснува дека намалената чувствителност на инсулин може да придонесе за тешкотии во одржувањето на метаболичкото здравје и здравата тежина.

Проблеми со спиењето

Јадењето тешка храна пред спиење може да доведе до варење и непријатност. Зголемената киселост на желудникот од грицките доцна може да го наруши режимот на спиење и да влијае на квалитетот на сонот.

Внес на калории

Колку и да се вкусни и задоволувачки, грицките доцна во ноќта можат да додадат севкупен калориски вишок. Без компензирање во текот на денот, вишокот калории може да придонесе за зголемување на телесната тежина со текот на времето, односно ако храната редовно се консумира по 20 часот.

Помала апсорпција на хранливи материи

Кога храната се конзумира доцна во ноќта, апсорпцијата на хранливите материи може да биде помалку ефикасна во текот на ноќта, истакнува нутриционистот. Сепак, апсорпцијата на супстанции зависи и од поединецот.

„Индивидуалните варијации во деноноќниот ритам и дигестивните процеси го прават ова влијание променливо меѓу луѓето“, објаснува Гојал.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Здравје

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе