Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Иако може да претпоставите дека не постојат специфични кодови за облекување за патување со авион, освен општите кодекси на облекување на општеството во целина, всушност има некои алишта што можеби има добра причина зошто е подобро да ги избегнете.

Имено, стјуардот Томи Симато, кој на TikTok го следат над 440.000 луѓе, ги предупреди патниците кои патуваат со авион никогаш да не носат шорцеви, и тоа од хигиенски причини.

„Немојте или не обидувајте се да носите шорцеви кога сте во авион. Никогаш не знаете колку ќе биде чист, па ако носите панталони ќе имате помалку бактерии“, објасни тој.

Тој, исто така, ги советува патниците никогаш да не ги допираат копчињата или рачките со голи раце бидејќи тоа е исто така нехигиенско. Неговиот совет е да користите марамчиња или убрус за такви површини.

Покрај тоа, истакнува дека не треба да заспиете или да ја потпрете главата на прозорецот бидејќи не можете да знаете дали некој ги исчистил тие површини пред вас. Би било добра идеја да имате при рака марамчиња за дезинфекција за да се заштитите од бактерии.

@tommycimato #greenscreen #fyp #flightattendant #airline #aviation #travel #flights ♬ Blue Blood - Heinz Kiessling

Исто така, Кристин Негрони, авторка на „The Crash Detectives: Investigating the World's Most Mysterious Air“, објаснува дека никогаш не треба да патувате во хеланки наменети за јога. Тоа е затоа што тие претставуваат дополнителна опасност доколку се случи авионска несреќа.

Имено, поголеми се шансите синтетичките влакна од јога хеланките да изгорат и да ви се залепат за кожата доколку дојде до пожар. Затоа, препорачува за време на летот луѓето да носат облека од природни материјали, како памук.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Живот

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Read more

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Read more

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе