Зошто не треба да пиете кафе на празен стомак?

Кафето е омилен пијалок на многумина од вас. Утринското кафе претставува вистинско задоволство и ништо не може да ве разбуди поубаво од тоа.

Меѓутоа, иако кафето е добро за вашиот организам, не треба да го консумирате на празен стомак. Кафето може сериозно да влијае на дигестивниот систем.

Кафето го забрзува процесот на создавање на желудната киселина која може да ја оштети слузницата на желудникот и да предизвика лошо варење.

Исто така, доколку не сте доручкувале, кафето може да ве вознемири и да предизвика промена на расположението.

Некои луѓе со години консумираат кафе на празен стомак и немаат никакви негативни последици. Сепак, подобро е да изедете овошје или малку леб пред да пиете кафе.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Здравје

Зошто е добро да се јаде диња?

Read more

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Read more

Магазин

Зошто е добро да се јаде диња?

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе