Зошто не треба да се откажете од традиционалниот појадок?

А.С.
/ 25.11.2021 / 08:32

Фитнес тренерот Греам Томлинсон објаснува едно сценарио во кое група пријателки седнуваат на појадок.

Инспирирани од бројните совети за слабеење и здрав живот, три од нив нарачуваат тост со авокадо и цели семки, а една од нив, Моника, бара тост  со сланина и јајце на око.

Шок и неверување, нели? Трите пријателки веруваат дека сланината дебелее. Томлинсон објаснува: „Моника со години се обидува да ослаби. Но, неодамна направи некои основни истражувања за исхраната. Откри дека сланината и јајцата на тост од овој ресторан имаат помалку калории од многу ценетиот тост од авокадо. Таа знае дека микронутриентите се важни за целокупното здравје , но да, енергетскиот биланс го дефинира губењето на маснотиите, а не специфичната храна“.

Тој јасно ја пренесе својата поента со графики во кои се споредуваат таканаречената здрава храна и храна кои се смета за нездрава.

Додека авокадото на тост содржи 505 калории и 11 грама протеини, тостот со сланина и јајце има 360 калории и 21 грам протеини.

Слично е и со некои други јадења. Интегрален тост со путер од бадем и сируп од агаве има 255 калории, а тост со џем од малини 145. Во „здрав“ протеински бар има 238 калории, а чоколадо 248.

„Храната не е модна изјава. Таа не го подигнува вашиот профил на повисоко ниво и не ви дава важност. Храната е извор на енергија. Треба да се ужива, а не да се осудува“, заклучува Томлинсон.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Фит

Пет „совети“ за диети и слабеење во кои не треба да верувате

Read more

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Знаци што откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Read more
 

Магазин

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Читај повеќе