Зошто не треба да трчате ако сакате да ги намалите килограмите?

Б.С.Б.
/ 06.04.2021 / 11:14

Многумина мислат дека мора да застанат на лента за трчање за да ги намалат килограмите. Фитнес експертот Сара Линдзи предупреди дека тоа всушност може да ја влоши ситуацијата.

„Немојте очајнички да се обидувате да ги намалите килограмите со трчање по лента или возење велосипед. Многумина кои ја зголемиле тежината за време на локадунот мислат дека прво треба да трчаат, а потоа да ги зацврстат мускулите во теретана. Но, основа на сè се тренинзите со тегови, без разлика на вашата цел“, објасни таа.

40-годишната поранешна Олимпијка предупреди дека трчањето само ја влошува ситуацијата бидејќи не може да вежбаме по исти стандарди како пред пандемијата.

„Може да ризикувате повреда. Дури и за најспособните луѓе е опасно да се вратат во теретана мислејќи дека можат да подигнат иста тежина како пред една година. Вашето тело едноставно не е подготвено за тоа“, тврди Линдзи.

Затоа, препорачува да направите план за тренинг и прво да се движите во домот и околу него.

„Не заборавајте, кога не тренирате, вашиот фокус треба да биде на закрепнувањето“, вели таа за Daily Mail.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фит

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Read more

Што да правите пред тренинг за да согорите повеќе калории?

Read more

Џеј Ло пак покажа зошто се исплати да најдете мотивација за вежбање

Read more

Бодибилдерката која сака да има најголем природен задник во светот

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе