Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Досегашните истражувања покажаа дека нашиот имун систем поинаку реагира на оваа болест од вообичаената реакција.

Имуниот систем кај некои пациенти реагира сосем невообичаено, па кога одредени молекули и клетки не можат да се изборат со вирусот, телото ги вклучува сите одбранбени механизми кои му се на располагање. Токму таа неконтролирана реакција може да ги оштети здравите ткива, пишува New York Times.

„Видовме некои чудни работи во различни стадиуми на инфекцијата“, вели Акико Ивасаки, имунолог од Универзитетот Јејл, еден од авторите на поновите студии.

На другите, вообичаени вируси како грипот имуно системот реагира така што директно го наоѓа натрапникот и го напаѓа, така купува време за вистинската реакција на телото. Тој прв одговор зависи од молекулите наречени цитокини, а настануваат како одговор на вирусот.

Овие микро-аларми потоа местото им го отстапуваат на антителата и Т-клетките кои за цел ги имаат вирусот и клетките нападнати од вирусот. Но, оваа метода е неуспешна кај заболените од COVID-19.

Меѓутоа, цитокоините во одредени случаи не престануваат по првото предупредување да го алармираат организмот, дури и кога антителата и Т-клетките ја преземат својата улога. Тоа значи дека почетната реакција не престанува дури и кога веќе не е потребна.

Можеби токму поради невообичаената реакција кај некои пациенти болеста трае подолго, бидејќи вирусот е во состојба да го измами имунолошкиот одговор. Поради тој аларм кој не престанува, нашето тело реагира посилно и се напаѓа себеси.

Докторите велат дека тоа е енигма, организмот има силен одговор, а вирусот сепак се размножува.

Експертите велат дека е можно пациентите со поблага реакција да реагираат така што телото се бори против вирусот кој ги напаѓа клетките, а проблем е тоа што кај потешките случаи телото се однесува како да е нападнато од паразит. Имуно системот не умее да го пронајде вистинскиот пат до вирусот и да го неутрализира. Таа конфузија се пренесува и на Б и Т-клетките кои треба да соработуваат и да се обрат против болеста. Делува како да коронавирусот ги спречува овие клетки да соработуваат.

Затоа експертите советуваат ресетирање на имуно системот, терапија кога би го вратила балансот. Предизвик за лекарите е да ја запрат реакцијата на цитокин на почетокот на инфекцијата, а не сосема да го запрат одговорот на организмот на инфекцијата.

Тагови
реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Здравје

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе