Зошто некои луѓе се дебелеат, а други не?

А.С.
/ 31.07.2020 / 11:44

Како и зошто се дебелееме? И зошто некои луѓе се дебелеат брзо и тешко слабеат, додека други не се дебелеат и без проблеми си симнуваат вишокот килограми ако воопшто ги „качат“?

Има едноставен и комплициран одговор, а и двата се точни. Едноставниот е: многу јадете, малку или воопшто не вежбате. Внесени и потрошени калории, така?

Иако ова звучи како премногу едноставно објаснување, има голема вистина во него. Ретко ќе најдете луѓе со прекумерна телесна тежина во земји од третиот свет каде има недостиг на храна.

Исто така, луѓето кои се многу физички активни во текот на целиот живот немаат склоност да таложат масни наслаги. Најчесто, луѓето кои не се дебелеат (повеќе од просечната тежина за нивната градба) често пешачат и не јадат големи количества на индустриски преработена храна.

Но, има и комплицирана верзија на причините за дебелеењето, а експертите од Gravity Transformation - Fat Loss Experts на научно издржан начин го објаснуваат тоа:

Remote video URL
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фит

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Read more

Храна што треба да ја избегнувате доколку сте на диета

Read more

Три најдобри и три најлоши вежби за гради

Read more

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе