Зошто неодамна го имавме најкраткиот ден во историјата на Земјата?

Пред нешто повеќе од еден месец е забележан најкраткиот ден во историјата на Земјата.

Зошто? Поради нишањето на нејзината оска, што значи дека заврши една ротација за дел од секунда помалку од 24 часа. Така, 29 јуни беше за 1,59 милисекунди пократок од сите други денови.

Во последните децении се зголемува веројатноста дека Земјата ќе забави, што ќе резултира со неодредено подолги денови. Но, во последните неколку години оваа тенденција е обратна, а деновите стануваат сè пократки и пократки.

Ако Земјата продолжи да забрзува, ова може да доведе до првото барање да се одземе секунда од атомскиот часовник. Не е невообичаено нашата планета да се занишува. Ротацијата што ја доживуваме како ноќ и ден не се случува секогаш точно по нејзината оска, линијата помеѓу северниот и јужниот пол. Тоа е затоа што не е прецизна сфера.

Професорот Леонид Зотов верува дека Земјата се врти побрзо поради периодичното движење наречено Чендлерово нишање.

Движењето првпат било забележано во доцните 1880-ти, кога астрономот Сет Карло Чендлер забележал дека половите се нишаат во период од 14 месеци. Оваа флуктуација почна да се забавува на почетокот на 2000-тите, достигнувајќи историски најниски нивоа од 2017 година, за да исчезне помеѓу 2017 и 2020 година.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Вести

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Read more

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Read more

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Read more

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе