Зошто несаканите ефекти од вакцините се всушност добра работа?

Секоја вакцина може да има несакани ефекти како болка во мускулите, треска или главоболка, а за некои од новите вакцини против COVID-19 дури и е многу веројатно дека ќе ви предизвикаат несакани ефекти на кои веќе сте навикнати.

Но, научниците кои работат со вакцините нагласуваат дека кога вакцинацијата прави да се чувствувате болни, тоа скоро никогаш не е лош знак. И штом разберете зошто се случуваат несакани ефекти од вакцините, можеби дури и ќе бидете среќни што сте ја добиле таа главоболка.

реклама

Здравје

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Read more

Каква е кашлицата поврзана со COVID-19 и кога треба да посетите лекар?

Read more

СЗО: Засега не се препорачува комбинирање на вакцини против COVID-19

Read more

Која е поврзаноста меѓу еректилната дисфункција и боледувањето од COVID-19?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата серија на Netflix – „The Innocent“

Read more
play_arrow

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more
play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Read more
play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Prince of Persia“

Read more
play_arrow

Десетте најголеми промашувања на сезоната

Read more
play_arrow

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Read more
play_arrow

Google со емотивно видео ги повика луѓето да се вакцинираат

Read more
play_arrow

Кога улицата ќе се поплави, сурфај

Read more
play_arrow

Каде ќе биде следниот трансфер на „чудото“ Холанд?

Read more