Зошто никогаш не треба да го спречувате кивањето?

Луѓето киваат за да ги отстранат алергените од носната шуплина, а спрелувањето на накивавицата не е без ризици, предупредуваат експертите.

Во медицинската литература нашироко се опишани случаи на крварење во мозокот и руптура на тапанчето, главно поради нагло зголемување на притисокот при исфрлање на воздухот, а свесно задржување на кивавицата може да ја зголеми ризик од три опасни компликации.

За време на кивањето, телото доживува нагло зголемување на притисокот во синусите, носната шуплина и грлото. Сепак, задржувањето на респираторниот рефлекс предизвикува овој притисок дополнително да се зголемува, што ги доведува во опасност крвните садови. Според д-р Стјуарт Сандерс, лекар од општа ординација во Лондон, кивањето може да биде толку силно што може да предизвика пукање на аневризма во мозокот.

„Аневризмата може да пукне доколку артерискиот крвен притисок се зголеми и предизвика крварење што го оштетува мозокот. На прашањето зошто спречувањето на кивавицата е опасно, д-р Сандерс наведе три причини.

„Прво, како што е опишано погоре, спречувањето на кивавицата може да предизвика нагло зголемување на крвниот притисок со можни негативни последици“, објасни тој.

„Второ, бидејќи притисокот на воздухот во задниот дел на носот се зголемува кога се држи кивавицата, постои ризик од туркање на слузта и појава на инфекција во средното уво. Ова може да предизвика акутна глувост, инфекција или дури и пукање на тапанчето во екстремни околности .''

Лекарот го наведува ризикот од акутен синузитис како трета причина за избегнување држење на кивавица. Ова може да се случи ако зголемувањето на притисокот ја тера инфекцијата во параназалните синуси, што може да доведе до оваа медицинска состојба.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Здравје

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more

Што открива бојата на вагиналниот исцедок и кои се последиците ако го игнорираме?

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе