Зошто никогаш не треба да заспиете пред да полета авионот?

Ако сакате да знаете како функционира нешто во авион, прашајте стјуардеса. Тие доволно долго летаат за да ги знаат сите трикови и совети кои го олеснуваат ова искуство.

Стјуардесата Але Педроса објави видео на својот профил на TikTok во кое објаснува зошто никогаш не треба да заспиете пред да полета авионот.

„Знам дека патувањето може да биде исцрпувачко и понекогаш само сакате да се качите во авион и веднаш да заспиете. Така, не само што не е добро вашите уши да заспијат пред полетувањето, туку сакате да запомните и дека безбедносниот брифинг е една од најважните фази на летот. Сакате да бидете сигурни дека сте целосно свесни и целосно внимателни во случај на вонредна состојба или во случај да треба да се евакуирате“, објасни Але.

@wonderfullyale What not to do on an airplane ✈️ #flightattendant #traveltips #flightattendanttips #traveldonts ♬ original sound - Ale

Спиењето додека авионот полетува исто така може да ве направи ранливи на баротраума на увото и нема да бидете будни за да се спротивставите на тоа. Според клиниката „Мајо“, голтањето и зевањето додека се качувате и спуштате може да помогне во тоа, но ако сте заспале на вашето место, нема да можете да си помогнете.

Але исто така ги советува луѓето да не пијат сопствен алкохол додека се во авион и да не одат боси во авионот.

реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе