Зошто никој не гледа фудбал во Саудиска Арабија?

Клубовите од саудиската про лига, поддржани од државата, потрошија над 1 милијарда долари на нови засилувања во последните дванаесет месеци, додека Кристијано Роналдо, Карим Бензема и Нејмар Јуниор ги направија тројцата најплатени фудбалери во светот.

А сепак, во земја со над 35 милиони жители, од кои половината се помлади од 25 години, на натпреварите има „дури“ 133 навивачи, просечната посетеност на лигата е само 8.505, а стадионите се помалку од 30% полни.

Во ова видео, HITC Sevens ја разгледува статистиката за посетеност во Саудиска Арабија оваа сезона, зошто тие и бројките на ТВ-публиката се толку ниски и што може или можело да се направи за да се подобрат.

реклама

Фудбал

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Read more

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Read more

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Read more

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Read more

Нови видеа

play_arrow

Кога сѐ ќе тргне наопаку

Read more
play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Read more
play_arrow

Како големите ренесансни умови го модернизирале Рим?

Read more
play_arrow

ВАР, одбранет пенал - гол! Македонија води против Англија

Read more
play_arrow

Трејлер за 4K ремастерираниот The Abyss на Џејмс Камерон

Read more
play_arrow

Кои 33 главни градови се именувани според човек?

Read more
play_arrow

Зошто Италија веќе не „произведува“ напаѓачи?

Read more
play_arrow

Како Саудиска Арабија го купи Светското првенство во фудбал?

Read more
play_arrow

Најдобри вежби за мускулести нозе

Read more
play_arrow

Зошто толку многу бразилски фудбалери „прегоруваат“ млади?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Mission: Impossible - Dead Reckoning Pt. 1

Read more