Зошто никој не го сака Крис Пол?

Четири пати беше лидер во асистенции во НБА лигата, дури шест пати водеше во освоени топки, девет пати беше биран за Олстар натпреварот и општо се смета за најдобар чист плејмејкер, генерал на паркетот во овој милениум, а можеби и во историјата.

Сепак, никој не го сака Крис Пол.

И тоа нема врска со неговите квалитети како играч, иако изминатава сезона беше видливо дека почнува да го чувствува притисокот на годините. Покрај неговата возраст од 34 години, причината зошто не е привлечен за НБА клубовите се неговиот „солен“ договор и незгодниот карактер.

Пол најверојатно ќе ја почне неговата 15-та НБА сезона во Оклахома Сити Тандер, иако тоа не беше првичниот план ни за него, ни за клубот.

Како што објавија американските медиуми, клубот не е во можност да најде начин за размена на Пол, иако првично беше планирано тој да биде разменет веднаш по потпишувањето на договорот.

Крис Пол беше трејдуван во Оклахома од Хјустон за Расел Вестбрук. Покрај тоа, Оклахома доби право да избере во првиот круг на Драфтот во 2024 и 2026 година, како и изборот на Драфтот во 2021 и 2025 година.

Минатото лето тој со Хјустон го потпиша еден од најголемите договори во НБА историјата, според кој за четири години требаше да му донесе 159 милиони долари, како и зголемување на платата секоја година. Тоа значи дека во последната година од договроот, кога ќе има 36 години, ќе заработува дури 44 милиони, што ќе биде значително несразмерно во однос на неговите можности што веќе се во опаѓање.

Не му помага ни тоа што со години го следи репутацијата на тежок соиграч, тема што на широко ја дискутираа гостите во студиото на ESPN, Џејлен Роуз и Кендрик Перкинс:

реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Кошарка

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Read more

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Read more

Спорт

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе
  • play_arrow

Далеку од дрим-тим: Најлошите фудбалери кои освоиле ЛШ титула

Читај повеќе

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Читај повеќе

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Читај повеќе