Зошто ниту една земја нема виолетова боја на своето знаме?

Виолетова боја никогаш не претставувала кралство, империја или држава. Па што не е во ред со виолетовата боја, која денес е многу популарна? И, зошто ниту едно државно знаме нема виолетова боја?

Одговорот е едноставен - виолетовата боја била прескапа до почетокот на 19 век. Токму затоа честопати била поврзувана со моќ, власт и богатство. Дури и британската кралица Елизабета Прва им забранила на сите, освен блиските членови на кралското семејство, да ја носат оваа боја.

Виолетовата боја била многу ценета затоа што била ретка. Оригиналната виолетова боја се добивала од мал морски полжав што може да се најде само во областа на денешен Либан.

 

И не само што било тешко да се добие бојата, туку биле потребни околу 10.000 морски полжави за да се направи еден грам виолетова боја. Од таа причина, само богатите и кралските семејства можеле да си дозволат да го обојат нивното знаме со виолетова боја.

URL

Исто така, виолетовата боја честопати претставувала духовност и светост затоа што древните владетели кои ја носеле се сметале за богови или божји гласници на земјата.

Сепак, понекогаш оваа боја била скапа дури и за најбогатите. Римскиот владетел Аурелијан, кој владеел во 3 век, не ѝ дозволувал на сопругата да купува шалови и наметки обоени во виолетова боја, бидејќи тоа задоволство го чинело трипати повеќе од неговата тежина во злато.

Според некои проценки, 350 грама виолетова боја чинеле дури три купишта злато, што денес би изнесувало приближно 56.000 американски долари. Дури и најбогатите земји не можеле да си дозволат да ја имаат оваа боја на нивното знаме.

Достапноста на виолетовата боја започнала околу 1856 година, кога англискиот хемичар Вилијам Хенри Перкин случајно направил синтетичка виолетова боја, обидувајќи се да направи лек против маларија.

Од тој момент започнало масовно производство на виолетови ткаенини, па и оние со кралска крв веќе не ја ценеле бојата како некогаш.

URL
реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Read more

Чек дис аут

Како изгледа денес пазарот во Вухан од каде почна короната?

Read more

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Денеска е 21. ден од 21 година од 21 век

Read more

Скијање без граници, фејл компилација

Read more
 

Магазин

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе
  • filter

Футуристички концепт: Ротирачки облакодер што генерира електрична енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес пазарот во Вухан од каде почна короната?

Читај повеќе

Овие три хороскопски знаци се најголеми егоисти

Читај повеќе
  • play_arrow

Изгубени во преводот левел Општина Аеродром

Читај повеќе

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Читај повеќе

Најголемите секс фантазии кои жените се срамат да ги признаат

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Читај повеќе