Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Номинациите за овогодишните Британски музички награди (BRIT Awards) предизвикаа лавина коментари на интернет, откако ниту една жена не беше номинирана во категоријата „Најдобар артист“. Во трката за тоа признание се Стормзи, Централ Си, Фред Аген, Џорџ Езра и Хари Стајлс.

БРИТ наградите одлучија да ги укинат родовите категории од 2021 година, заради поголема „инклузивност“, што беше поттикнато и иницирано од пејачите Сем Смит, Вил Јанг и неколкумина други. Сем Смит, кој се изјасни како небинарен во 2019 година, таа година автоматски беше исклучен од категоријата за најдобар машки артист, и покрај тоа што беше успешен артист кој, според многумина, заслужи да биде во трката за главната награда.

И, иако Адел беше почестена со првата родово неутрална награда лани, многу корисници на интернет-просторот сега ги повикуваат организаторите да размислат за додавање уметнички како Чарли Екс-си-екс и рок-составот „Флоренс енд д машин“ на листата номинирани.

URL

Претставничка на организаторите на БРИТ наградите одговори со објаснување дека минатава година имало нешто помалку жени на врвот на музичката индустрија кои објавиле нови албуми. Имено, за да бидат во трка за наградите, изведувачите мора да имаат најмалку еден албум или два топ 20 синглови објавени меѓу 10 декември 2021 и 9 декември 2022 година.

И во категоријата за албум на годината, иако има повеќе жени како нови изведувачки, четворица од петте номинирани се мажи.

Организаторите, наводно, имаат намера да ја преиспитаат одлуката за родово неутрални награди по годинашната свеченост на доделувањето на признанијата на 11 февруари. 

Целосната листа на номинации може да ја погледнете ТУКА.

реклама

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Музика

Селена Гомес покажа како изгледа без шминка

Read more

Обожавателите ја изненадија Шакира на 46-тиот роденден

Read more

Зошто ги обожаваме одмаздничките песни посветени на бившите?

Read more

Бритни Спирс разјасни: Немав нервен слом

Read more
 

Сцена

Селена Гомес покажа како изгледа без шминка

Читај повеќе
  • play_arrow

Обожавателите ја изненадија Шакира на 46-тиот роденден

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто ги обожаваме одмаздничките песни посветени на бившите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Режисерот на The Last of Us: Ги намамив луѓето да гледаат геј романса

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Murder Mystery 2 со Џенифер Анистон и Адам Сендлер

Читај повеќе

Frasier се враќа - почна снимањето на спиноф серијата

Читај повеќе

Памела Андерсон најсензуалното искуство го доживеала со 80-годишен Аргентинец

Читај повеќе
  • play_arrow

Бен Афлек фатен на снимка како ѝ се правда на Џеј Ло: Не сум пиел

Читај повеќе

Болдвин не ги следел вежбите за ракување со револвер - зборувал на телефон

Читај повеќе