Зошто одлучив да немам деца?

Изборот да се нема деца сè уште е стигматизиран во многу општества, особено оние со традиционални или патријархални вредности кои ги гледаат бракот и родителството како суштински компоненти на зрелоста и личното исполнување.

Сепак, важно е да се нагласи дека секој има право да прави сопствен избор за својот живот и дали да има деца или не.

Возрасните индивидуи кои немаат деца по сопствен избор може да се соочат со социјален притисок, осудување и критики од пријателите, семејството и општеството во целина. Сепак, важно е да се запамети дека сечиј избор е валиден и никој не треба да се срами или да се чувствува виновен што одлучил да нема деца. Постојат многу причини зошто некој може да избере да нема деца, вклучително и загриженоста за пренаселеноста во светски рамки, одржливоста на животната средина, личните цели и амбиции и финансиските можности, меѓу другото.

Важно е општеството да го препознае и почитува изборот на другите да немаат деца и да создаде култура која ја вреднува индивидуалната автономија и личното исполнување. Ова вклучува предизвикување на традиционалните родови улоги и стереотипи кои го ставаат товарот на воспитувањето на децата и семејните одговорности првенствено на жените, како и промовирање на образованието и свеста за различните причини зошто луѓето можат да изберат да немаат деца.

Иако, за жал, ова е табу тема за мејстрим дискусија, често се дискутира онлајн. Така, еден корисник на Reddit го постави прашањето: „Луѓе кои не сакате да имате деца, зошто?“ и многу брзо се собраа многу искрени одговори. Подолу се некои од најинтересните.

„Целата таа приказна дека ќе сакате дете кога вашите пријатели ќе добијат, ми е смешна. Токму моите пријатели со деца се причината што не сакам деца. Можам да ги толерирам децата на кратко време, но на крајот на денот би морала да се справувам со многу стрес. болести, изливи на гнев, пари, итн.)“

 Tahtygirl

„Бидејќи во моментов немам партнер или стабилна финансиска состојба и не сакам да бидам самохран родител или да родам дете за кое не можам да се грижам.“

vixterlkirby

„Ја донесов таа одлука поради безбројните ментални нарушувања што ги имам. Не сакам да ги пренесам на друго суштество, а најмалку на моето дете.“

gyffer

„На час по психологија, учевме за една студија во која мајмуните биле одвоени од мајките по раѓање. Мајмуните на возрасни години беа анксиозни. Кога тие мајмуни добиле свои деца, не знаеле како да се грижат за нив. Јас сум ужасно воспитан и не знам како добро се воспитува дете. Моите родители одлучиле да имаат деца иако нивните родители ги малтретирале. Веројатно и нивните родители ги малтретирале нивните родители. Решив да го прекинам тој циклус.“

Spencer2091

„Морав да бидам родител на моите помлади браќа и сестри. Тие деца се однесуваат убаво денес, но едвај чекам да избегам од тоа. Го завршив својот дел од грижата за деца и речиси ништо позитивно не излезе тоа“.

codegamer1

„Ми се допаѓа мојот живот каков што е сега. Спиење, спонтани патувања, трошење пари за себе. Раѓањето бебе значи дека целиот живот се менува, и јас не сакам мојот да се промени.“

likeellewoods

„Децата уништуваат сѐ. Прават хаос. Конечно го создадов мојот живот и купив некои работи и се чувствувам како возрасен. Би било премногу за мене децата да го уништат каучот или да го уништат телевизорот за кој штедев. Овие се симболи на мојата напорна работа и достигнување.“

ParnsAngel

„Би сакала да можам да сум таткото. Мајчинството бара од вас да жртвувате сѐ - од вашето тело, вашиот идентитет, па дури и вашиот живот (мајка ми за малку ќе умрела при породување). Го сакам моето тело, мојата финансиска слобода, мојата кариера, мојата врска , мојата чистота и мојата тишина. Одбивам да имам дете за кое знам дека ќе му замерувам дека ми го превртило животот.“

Swiggityswootoot

„Едвај го издржувам месечниот циклус без лекови против болки, никогаш нема да можам да се породам. Исто така, не сакам деца, здодевни се.“

HomoSapien

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Живот

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Татковците се помалку под стрес од мајките

Read more

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Read more

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Read more
 

Магазин

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе

Татковците се помалку под стрес од мајките

Читај повеќе

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе