Зошто остатоците од храна не треба да ги покривате со алуминиумска фолија?

Иако при пакување на преостанатата храна, обично посегнуваме по алуминиумска фолија со која го покриваме садот во кој се наоѓа храната, се чини дека сепак не е најдобриот избор.

Фолијата е одлична за готвење, но за складирање не обезбедува целосна заштита од воздухот, што промовира ширење на бактерии, а со тоа и расипување на храната, што може да го загрози здравјето.

Останатата храна во фрижидерот обично може да трае до четири дена и повторно да се користи доколку е добро затворена и правилно складирана. За повеќето луѓе, покривањето на чинијата со фолија и оставањето во фрижидер е брз и лесен начин за чување храна. Сепак, завиткување храна во алуминиумска фолија е исто така лесен начин да се изложите на здравствени ризици.

Исто како што ни треба воздух за дишење, така и на бактериите им треба воздух за да напредуваат. Некои бактерии, како што се стафилококи и Bacillus cereus, кои предизвикуваат болести кои се пренесуваат преку храна, произведуваат токсини кои не ги уништуваат високите температури при готвењето. Кога топол оброк се остава на собна температура повеќе од два часа, бактериите брзо се шират.

Користењето алуминиумска фолија за покривање на храната претставува ист ризик бидејќи не ја остава храната целосно без воздух. Кога воздухот е присутен, им овозможува на бактериите да растат побрзо, поради што храната нема да може да стои долго без да се расипе.

Ако сакате безбедно да ги чувате остатоците, еве неколку совети како да го направите тоа:

Секогаш оставајте ги во плитки, херметички затворени садови за да го забрзате процесот на ладење и да спречите ширење на бактерии во храната.

Ставете ја храната во фрижидер во рок од два часа, пред да пристигнат бактериите и да предизвикаат штета. Млечните и месните производи се особено склони кон ширење на бактерии, што нагласува колку е важно да се користат непропустливи садови за сите остатоци. Фрлете ја храната што стоеше повеќе од два часа.

Безбедно складирање на остатоците значи пронаоѓање на непропустливи садови, а особено се препорачува употреба на повеќе еколошки чинии за повеќекратна употреба, направени од стакло, силикон за храна и пластика без БПА.

На овој начин можете да заштедите пари и да ги заштитите остатоците храна од расипување.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Живот

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Read more

20 најдобри градови за семеен одмор

Read more

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе