Зошто по будењето не треба веднаш да го местите креветот?

Често се вели дека наутро, по будењето и станувањето, треба да се намести креветот и дека тоа е еден од начините за стекнување позитивни навики.

Но, со оваа препорака треба да се биде внимателен. Имено, доколку креветот го наместите веднаш откако се разбудите, можете да го направите уште повалкан. Постелнината после спиењето треба да ја отскриете и околу еден час да ја оставите да стои така за да исчезне топлината која ја направило вашето тело и со тоа да се намали бројот на грини кои се насобрале за време на спиењето.

Креветот можете да го поднаместите со тоа што ќе ја порамните постелнината за да изгледа поуреден, но во никој случај немојте да го покривате бидејќи на тој начин бактериите ќе продолжат да се собираат.

Значи, по станувањето отворете прозорец или барем врата од собата каде што спиете за да може да проциркулира воздух.

„Доколку креветот го наместите веднаш по станувањето наутро ќе ги заробите грините кои се насобрале преку ноќта. Овие микроскопски предатори, помали од милиметар, се хранат со човечка кожа и живеат на влажни места. Кога ноќе спиеме, телата ни стануваат потопли, но и повеќе се потиме и со тоа стануваат примарни мети за оваа напаст. А тие потоа оставаат секрети кои можат да предизвикаат алергии и астма. Затоа, доколку наутро веднаш си го наместите креветот ќе ја заробите сета влага и ќе им направите убав дом на милиони грини“, објаснува доктор Каран Раџ, кој има свој канал на TikTok каде споделува корисни совети.

„Наместо тоа, барем накратко оставете го креветот ненаместен за воздухот да кружи и до него да може да допре и сонце. Така грините ќе дехидрираат и ќе угинат“, додаде.

Проблем настанува кога станувате рано изутрина и се брзате за на работа. Едноставно креветот наместо прв да го средите, оставете го за пред излегување. Или доколку имате некој дома оставете му задача таа личност да ви го мести креветот еден час откако ќе станете и заминете на работа.

@dr.karanr Stop making your bed #learnontiktok #schoolwithdrkaran #sleep #bed ♬ Steven Universe - L.Dre
Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Живот

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Read more

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе