Зошто почесто треба да јадете зелка?

Зелката е здрава намирница која треба да се најде на вашето мени. Зошто треба почесто да го јадете овој зеленчук?

Богата е со витамин Ц

Ако ви недостасува витамин Ц, портокалите не се единствена намирница која треба да ја јадете. Богата е со витамин Ц и обезбедува 70 осто од препорачаниот дневен внес.

Витаминот Ц му помага на телото да апсорбира железо, да создава колаген кој помага за заздравување на раните и го зајакнува имунолошкиот систем, а со тоа ве штити од болести.

Одличен извор на влакна

Ако во исхраната треба да вклучите повеќе влакна, јадете зелка. Растителните влакна го врамнотежуваат шеќерот во крвта, го намалуваат холестеролот и ги спречуваат дигестивните проблеми.

Се подобрува здравјето на коските

Зелката содржи витамин К кој е важен за здравјето на коските.

Одлична намирница е доколку сте на диета, лесно е достапна и има пристапна цена.

Добра за кардиоваскуларното здравје

Зелката има противвоспалително дејство и се препорачува на луѓе кои имаат ризик од кардиоваскуларни заболувања. Според едно истражување објавено во British Journal of Nutrition, жените кои јадат зелка, брокула, карфиол имаат 46 отсо помал ризик од кардиоваскуларни заболувања.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Здравје

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Read more

Каква е кашлицата поврзана со COVID-19 и кога треба да посетите лекар?

Read more

СЗО: Засега не се препорачува комбинирање на вакцини против COVID-19

Read more

Која е поврзаноста меѓу еректилната дисфункција и боледувањето од COVID-19?

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе